رئیس جامعه هتلداران استان یزد ضمن گلایه از فعالیت سامانه‌های غیرمجاز اقامتی، گفت: این سامانه‌ها که عمدتاً به پشتوانه خانه‌های غیرمجاز مسافر شکل گرفته‌اند، منجر به جابجایی عدد بزرگ اقتصادی در صنعت پول‌ساز اقامت کشور شده‌اند. سید امیر ناصر طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با گلایه از فعالیت غیرمجاز برخی از سامانه‌های اقامتی در […]رئیس جامعه هتلداران استان یزد ضمن گلایه از فعالیت سامانه‌های غیرمجاز اقامتی، گفت: این سامانه‌ها که عمدتاً به پشتوانه خانه‌های غیرمجاز مسافر شکل گرفته‌اند، منجر به جابجایی عدد بزرگ اقتصادی در صنعت پول‌ساز اقامت کشور شده‌اند.

سید امیر ناصر طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با گلایه از فعالیت غیرمجاز برخی از سامانه‌های اقامتی در کشور از جمله شهر جهانی یزد، اظهار کرد: متأسفانه فعالیت غیرمجاز این سامانه‌های اقامتی مانند غده‌های سرطانی در این صنعت هر روز بزرگ‌تر شده و تمام منفعت این صنعت پولساز را در می‌نوردند.

وی با اعتراض به عدم مقابله دولت با این سامانه‌ها، تصریح کرد: متأسفانه تبلیغات گسترده و گران قیمتی که این سامانه‌ها برای جذب گردشگران به کار گرفته‌اند، گویای جابجایی غیرقانونی عدد اقتصادی بزرگی در این صنعت است ولی تاکنون هیچ اقدامی برای مقابله با این فعالیت غیرمجاز انجام نشده و گویا دولت نیز توان مقابله با این قشر که تحت حمایت گروه‌های مافیایی محلی اداره می‌شوند را ندارد چرا که هیچ همتی برای مقابله با فعالیت این گروه‌ها وجود ندارد.

رئیس جامعه هتل‌داران یزد با بیان اینکه این سامانه‌های ثبت نشده، تحت نظارت هیچ ارگان دولتی به ویژه اداره کل میراث فرهنگی و اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی نیستند، گفت: خلأ ایجاد شده در فعالیت خانه‌های مسافر غیرمجاز که با واگذاری این بخش به یک شرکت خصوصی ایجاد شد، فعالیت این سامانه‌ها را قوت بخشیده چرا که این شرکت خصوصی نتوانست این حوزه را ساماندهی کند بنابراین فعالیت سامانه‌های مذکور نیز به پشتوانه این خانه‌های غیرمجاز شکل گرفت.

وی از نبود قانونی برای برخورد با خانه‌های غیرمجاز مسافر گلایه کرد و افزود: برخلاف تصور این خانه‌ها که تبلیغات زیادی نیز در رابطه با قیمت‌ها و مزیت‌های فعالیتشان می‌شود، برخلاف تصور ارزان‌تر از حتی هتل‌های ستاره‌دار هم نیستند.

طباطبایی فعالیت‌های غیرمجاز در خانه‌های مسافر معرفی شده در این سامانه‌ها به ویژه پذیرش بدون دریافت شناسنامه، برخورداری از سیستم‌های دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای، نبود نظارت بر ورود و خروج مهمانان و سایر نکات را از دلایل جذاب بودن آنها دانست.

طباطبایی با تاکید بر اینکه اداره کل میراث فرهنگی نیز از نظر زیرساختی دارای خانه‌های مسافر با شرایط مطلوبی است، گفت: البته این خانه‌های مسافر به لحاظ تعداد قابل قیاس با خانه‌های مسافر غیرمجاز نیست.

به گفته‌ی وی، خانه‌های مسافر غیرمجاز به هیچ وجه خواستار ثبت و ورود به حریم قانونی نیستند و به نوعی از سیستم قانونی گریزان هستند چرا که غیرقانونی اقدام کردن، شرایط سهل و آسان‌تری را دارد.

این مسئول در این باره افزود: خانه‌های مسافر غیرمجاز نسبت به پرداخت مالیات، عوارض، حق کارگر و همچنین تبعیت از اصالت و قوانین اسلامی و اخلاقی کشورمان به نوعی فارغ هستند و منافع زیادی را از صنعت پولساز اقامت کسب می‌کنند و لازم است که دستگاه قضائی برای مقابله با این شرایط ورود پیدا کند.

انتهای پیام