به نظر شما تکنولوژی خطرناک نیست زندگی بدون تکنولوژی برای انسان مدرن بسیار سخت است، اما به این فکر کنید که همراهان دیجیتال شما ممکن است آسیب های زیادی به روح و جسم شما وارد کنند. شاید شما هم از گروهی باشید که اگر تلفن همراه تان در دست تان نباشد، […]


به نظر شما تکنولوژی خطرناک نیست


زندگی بدون تکنولوژی برای انسان مدرن بسیار سخت است، اما به این فکر کنید که همراهان دیجیتال شما ممکن است آسیب های زیادی به روح و جسم شما وارد کنند.


شاید شما هم از گروهی باشید که اگر تلفن همراه تان در دست تان نباشد، احساس می کنند چیزی کم دارند؟ از آن گروهی که اگر تلفن همراه شان را در خانه جا بگذارند، احساس اضطراب می کنند و ممکن است فکر کنند که چیز مهمی را گم کرده اند؟ شاید شما هم از آنهایی باشید که دایما در فکر این هستند که نکته هایی برای نوشتن در صفحات اجتماعی پیدا کنند. یا اینکه ذهن تان مدام در حال فکر کردن به این است که دیگران در شبکه های اجتماعی چه نوشته اند؟ آیا شما هم از آن دست افراد هستید که به جای دید و بازدید و تماس تلفنی با آشنایان و اعضای خانواده و دوستان تان ترجیح می دهید در شبکه های اجتماعی برای آنها پیام بگذارید؟ اگر این طور است باید بگوییم شما دچار مشکل و در واقع شاید به اینترنت معتاد هستید.


تکنولوژی ممکن است در بسیاری از ابعاد زندگی به شما کمک کنند، اما این صرفا به این معنا نیست که تکنولوژی به نفع سلامت روح و جسم انسان است. درست است که انسان امروز شاید نتواند از تکنولوژی دور باشد اما متخصصان و کارشناسان معتقدند که وابستگی ما به تکنولوژی می تواند مضر و حتی خطرناک باشد. حتی مطالعات نشان داده که وسایل تکنولوژیک ساده در دسترس عموم که خیلی از مردم عادی معتقدند که بدون آنها نمی توانند زندگی کنند (مثل تلفن همراه و لپ تاپ)، می توانند تاثیرات مضری روی سلامت روحی انسان داشته باشند.


همان طور که افراد سیگاری به سیگار وابسته می شوند، افراد وابسته به تکنولوژی هم ممکن است به دستگاه های تکنولوژیک خود وابسته شوند. در سال ۱۹۹۹مطالعه ای در دانشگاه بوستون انجام گرفته بود که در آن از بیش از ۵۰۰ نفر خواسته شده که نیازهای روزانه شان را ثبت کنند، در صدر این نیازها براساس شدت سیگار، خواب، غذا و ارتباط جنسی بود، همین تحقیق در سال ۲۰۰۹ در این دانشگاه تکرار شد و جالب بود که این بار یکی از نیازهای اصلی افراد شرکت کننده، استفاده از وسایل تکنولوژیک مثل تلفن همراه و لپ تاپ بود. در واقع در این مطالعه محققان دریافتند که مقاومت افراد در مقابل میل به چک کردن ای میل ها و ارسال در شبکه های اجتماعی و چک کردن پیامک ها کمتر از مقاومت آنها در مقابل اعتیادشان به سیگار است.


جالب است که محققان می گویند از آنجایی که مغز انسان وسایل تکنولوژیک را بی خطر و فاقد عوارض منفی می داند برای همین مکانیسم های دفاعی علیه آنها ندارد و این در حالی است که مطالعات در ژاپن نشان داده، افرادی که وسواس چک کردن ای میل های خود را دارند، دوبرابر بیشتر احتمال دارد به بیماری افسردگی مبتلا شوند.


به هر حال اگر احساس می کنید که حال روحی تان خوب نیست و خلق و خوی مناسبی ندارید، توصیه می کنیم به سراغ شبکه های اجتماعی نروید. امروزه بسیاری از مردم در سرتاسر جهان اگر روحیه خوبی نداشته باشند، سراغ اینترنت و شبکه های اجتماعی می روند، اما واقعیت این است که این کار به احتمال زیاد حال آنها را بدتر می کند، در واقع چند مطالعه در کشورهای مختلف جهان نشان داده، گرایش به شبکه های اجتماعی می تواند اعتمادبه نفس افراد را بگیرد و جالب اینکه این مساله در افرادی که تعداد دوستان بیشتری در این شبکه های اجتماعی دارند، بیشتر است. اما چرا این گونه است؟ مطالعات نشان داده، مراجعه به این سایت ها رفتار خودتخریبی و خودآزاردهنده (مثل مقایسه های منفی) را در افراد تشدید می کند. در واقع در این گونه سایت ها این احساس به افراد دست می دهد که دیگران شادتر از او هستند و این باعث سرخوردگی و واکنش های نامناسب در فرد می شود.


دکتر سوزان چندلر، از مرکز روانپزشکی نیویورک می گوید: «برای توضیح این موضوع باید یک مساله را توضیح داد. شما معمولا در چه زمانی به شبکه های اجتماعی سر می زنید؟ یا در خانه در حالی که کاری برای انجام ندارید، یا در محل کار، وقتی خسته هستید یا… در کل در شرایط تفریح نیستید، آن وقت چه می بینید؟ نوشته هایی شاد و سرخوشانه و عکس هایی از سفر، تفریح، شادی و… خب طبیعی است در این حالت احساس خوبی پیدا نمی کنید و دیدتان نسبت به خودتان منفی می شود، بیشتر افراد این را فراموش می کنند که خیلی ها تنها لحظات خوب زندگی خود را به اشتراک می گذارند و از لحظات مشکل و سخت چیزی نمی گویند.


اما نکته مهمی که باید بدانید این است که این تنها شبکه های اجتماعی نیستند که برای سلامت روحی شما مضر هستند، تلفن های همراه هم همین حالت را دارند، بحث های زیادی در مورد صدمات جسمی وارده از استفاده از آنها در گرفته و مطالعات زیادی هم روی وجود ارتباط میان آنها و سرطان های مغز انجام شده اما حتی اگر این صدمات جسمی واقعا وجود نداشته باشد در مورد مسایل روحی نمی توان به سادگی همه چیز را تکذیب کرد. در واقع وابستگی انسان ها به تلفن های همراه خود به گونه ای است که موارد زیادی از وجود توهم و هذیان های مرتبط با تلفن همراه (مثل شنیدن غیرواقعی صدای زنگ تلفن یا ارسال یا دریافت پیامک های عجیب و غیرواقعی) گزارش شده است. جالب این است که مطالعات نشان می دهد، وابستگی به تلفن همراه می تواند انسان را از توجه به موارد مهمی چون سلامت باز دارد. دکتر پاریاوود، روانپزشک در این باره می گوید: در یک تحقیق گسترده از گروهی زیاد از افراد، از سن های مختلف پرسیدیم که ترجیح می دهند در یک مسافرت یک هفته ای تلفن همراه خود را در اختیار نداشته باشند یا یک مسواک و خمیردندان و داروهای معمول خود را ۲۲درصد افراد از این دو گزینه، تلفن همراه را انتخاب کردند و در میان دارندگان تلفن همراه از نوع آیفون این میزان ۴۰درصد بود، تنها هشت سال پیش تلفن همراه آیفون جایی در زندگی انسان نداشت اما حالا مشخص است که چنین وابستگی می تواند باعث عدم توجه به مسایل جدی زندگی مثل سلامت، یا ارتباط مناسب با دیگران شود.

ترجمه: علی رضا نودهی