انتخابات اوکراین به دور دوم کشیده شده است. مرحله دوم و تعیین کننده این انتخابات روز یکشنبه یکم اردیبهشت (۲۱ آوریل) برگزار می‌شود. نتایج نظرسنجی‌ها حکایت از پیروزی ولودیمیر زلنسکی در این انتخابات دارد. اگر این ارزیابی‌ها صحت داشته‌ باشند، آنگاه پترو پروشنکو، رئیس جمهوری کنونی و کاندید دیگر حاضر در این انتخابات باید چمدان‌های […]

انتخابات اوکراین به دور دوم کشیده شده است. مرحله دوم و تعیین کننده این انتخابات روز یکشنبه یکم اردیبهشت (۲۱ آوریل) برگزار می‌شود. نتایج نظرسنجی‌ها حکایت از پیروزی ولودیمیر زلنسکی در این انتخابات دارد.

اگر این ارزیابی‌ها صحت داشته‌ باشند، آنگاه پترو پروشنکو، رئیس جمهوری کنونی و کاندید دیگر حاضر در این انتخابات باید چمدان‌های خود را برای رفتن ببندد.

پترو پروشنکو از ژوئن سال ۲۰۱۴ و در پی بالا گرفتن بحران اوکراین، زمام این کشور را برعهده گرفت. پنج سال پس از زمامداری او، اکنون به نظر می‌رسد در رقابت انتخاباتی از ولودیمیر زلنسکی عقب مانده است.

دور دوم انتخابات

حدود ۳۰ میلیون نفر از شهروندان اوکراین می‌توانند با انداختن رای خود به صندوق‌ها، سرنوشت انتخابات این کشور را رقم بزنند.

بر اساس نتایج اعلام شده آخرین نظرسنجی‌ها، زلنسکی می‌تواند با کسب حدود ۷۰ درصد آرا در این مرحله از انتخابات پیروز شود.

لازم به یادآوری است که آرای زلنسکی حتی در دور نخست انتخابات نیز بیشتر از پروشنکو بود، اما به علت نداشتن اکثریت مطلق آرا، انتخابات به مرحله دوم کشیده شده بود.

گزینش بین یک “کمدین” و “سلطان شکلات”

ولودیمیر زلنسکی هنرپیشه و کمدینی است که به خاطر نقش‌آفرینی در یک سریال تلویزیونی در سراسر اوکراین به شهرت رسیده است. او اوایل سال جاری پا به عرصه سیاست نهاد و از این منظر، سیاستمداری نوپا و تازه‌کار است.

شعارهای انتخاباتی او بر محور مبارزه با فساد می‌چرخد. اما اطلاعات زیادی درباره اهداف و برنامه‌های زلنسکی وجود ندارد.

ولودیمیر زلنسکی، رقیب پروشنکو در انتخابات اوکراین

تنها نکته‌ای که درباره او می‌توان گفت این است که زلنسکی نیز همچون رقیب خود در انتخابات، پروشنکو، سیاست نزدیکی به غرب را دنبال می‌کند و خواستار پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و ناتو است.

در مقابل، از محبوبیت پروشنکو نزد مردم اوکراین کاسته شده است. پترو پروشنکو پیش از ورود به جهان سیاست، در سایه تولید و عرضه شکلات و شیرینی به ثروت و تمول رسیده بود و از او به عنوان “سلطان شکلات” یاد می‌شود.

پنج سال پیش، پروشنکو با وعده پایان دادن سریع به درگیری‌های شرق اوکراین به مقام ریاست جمهوری برگزیده شد. وعده‌ای که عملی نشد. جنگ و درگیری در شرق اوکراین هم‌چنان ادامه دارد.

حتی وعده نزدیکی بیشتر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و وعده‌های مربوط به اصلاحات نیز عمدتا تنها روی کاغذ ماندند و اجرا نشدند.

دوئل رقیبان

روز جمعه ۱۹ آوریل، زلنسکی و پروشنکو در استادیوم المپیک کیف در برابر هزاران تماشاچی اقدام به برگزاری یک دوئل انتخاباتی نمودند.

صحنه‌ای از دوئل پروشنکو و زلنسکی در استادیوم المپیک کیف

صحنه‌ای از دوئل پروشنکو و زلنسکی در استادیوم المپیک کیف

پروشنکو در سخنان خود، رقیب انتخاباتی‌اش را فردی فاقد تجربه دانست و توانایی‌های او را به زیر سئوال برد. پروشنکو در توانایی زلنسکی برای ایستادگی در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز ابراز تردید کرد. او گفت:

«از یک هنرپیشه بی‌تجربه نمی‌شود انتظار داشت که جنگ علیه متجاوز را پیش ببرد.»

زلنسکی نیز در واکنش به اظهارات پروشنکو گفته بود:

«من یک سیاستمدار نیستم. من صرفا یک آدم عادی هستم که آمده است تا این سیستم را برهم زند.» زلنسکی گفته بود که کشور بحران‌زده اوکراین امروز تبدیل شده است به فقیرترین کشور که توسط “ثروتمندترین رئیس‌جمهور” اداره می‌شود.