طرح اصلاح قانون حمایت از حقوق معنوی پدیدآورندگان و ناشران آثار فرهنگی و هنری (کپی‌رایت) که از ماه‌ها پیش در دستور کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار داشت، سرانجام در نشست روز سه‌شنبه، ششم فروردین (۲۶ مارس) پارلمان اروپا تصویب شد. به گزارش خبرگزاری آلمان در این نشست ۳۸۴ نماینده پارلمان اروپا به طرح بازنگری […]

طرح اصلاح قانون حمایت از حقوق معنوی پدیدآورندگان و ناشران آثار فرهنگی و هنری (کپی‌رایت) که از ماه‌ها پیش در دستور کار کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار داشت، سرانجام در نشست روز سه‌شنبه، ششم فروردین (۲۶ مارس) پارلمان اروپا تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان در این نشست ۳۸۴ نماینده پارلمان اروپا به طرح بازنگری در قانون کپی‌رایت رای موافق و ۲۷۴ نفر رای مخالف دادند. از نمایندگان حاضر در نشست سه‌شنبه، شش نفر به این طرح رای ممتنع دادند.

فرانسه و آلمان به عنوان تاثیرگذارترین کشورهای اروپایی بر سر بازنگری در قانون کپی‌رایت اختلاف نظر داشتند و متن مورد توافق این دو کشور نهم فوریه با رای موافق بیست کشور عضو اتحادیه و رای ممتنع هفت عضو به تصویب رسید. با رای نهایی پارلمان اروپا راه برای ایجاد تغییرات در قوانین مربوط به حقوق نشر و تکثیر آثار فرهنگی هموار شده است.

در روزها و هفته‌های گذشته صدها هزار نفر در سراسر اروپا علیه پیشنهادهای مشترک آلمان و فرانسه برای بازنگری در قانون کپی‌رایت به خیابان‌ها آمدند و دست به تظاهرات زدند.

یکی از هدف‌های اصلاح قانون کپی‌رایت منطبق کردن آن با عصر دیجیتال و حمایت بهتر از حقوق ناشران، شبکه‌های رادیو و تلویزیونی و هنرمندان در جریان بازنشر آثارشان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عنوان می‌شود.

گوگل باید حق تالیف بپردازد

بر پایه ماده ۱۱ طرح بازنگری، پلاتفورم‌هایی مانند گوگل ملزم خواهند شد در صورت استفاده از بخشی از یک مطلب منتشر شده رسانه‌ها در فضای مجازی حق تالیف بپردازند. برخی از ناشران نشریات در آلمان از جمله بنگاه انتشاراتی “آکسل اشپرینگر” از سال‌ها پیش علیه استفاده گوگل از متن‌های رسانه‌های اینترنتی این بنگاه در “گوگل نیوز” که از راه تبلیغات درآمد دارند مبارزه می‌کنند.

تظاهرات علیه ماده ۱۳ قانون کپی‌رایت، دوم مارس در برلین

ماده ۱۳ قانون کپی‌رایت، که پس از بازنگری به ماده ۱۷ تغییر خواهد کرد، از پلاتفورم‌های آنلاین مانند یوتیوب، زیر مجموعه گوگل و اینستاگرام متعلق به فیسبوک می‌خواهد کنترل کنند که آیا کاربرانشان از آثاری که مشمول پرداخت حق تالیف هستند استفاده می‌کنند یا خیر.

 

پلاتفورم‌های آنلاین برای تشخیص این مسئله باید از نرم‌افزاری استفاده کنند که داده‌های کاربران را هنگام آپلود کنترل و محتوای تحت پوشش قانون کپی رایت را فیلتر کند. اتحادیه ناشران مطبوعات و اتحادیه ناشران آلمان از بازنگری در قانون کپی‌رایت استقبال می‌کنند اما بسیاری از شهروندان معتقدند با وجود تغییراتی مانند ماده ۱۷ آزادی عمل کاربران به شدت محدود می‌شود. این گونه نگرانی‌ها انگیزه صدها هزار معترضی بوده که در روزهای گذشته در شهرهای مختلف اروپا دست به تظاهرات زده‌اند.