رییس‌جمهوری جدید اوکراین، ولودیمیر زلنسکی در شب پیروزی خود گفت: «به  عنوان یک شهروند اوکراین می‌توانم خطاب به تمامی کشورهای شوروی سابق بگویم: به ما نگاه کنید، همه چیز ممکن است!» این هنرپیشه و کمدین ۴۱ ساله برای شرق اوکراین که از سالها پیش درگیر جنگ با جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکوست، اعلام مذاکرات جدید صلح […]

رییس‌جمهوری جدید اوکراین، ولودیمیر زلنسکی در شب پیروزی خود گفت: «به  عنوان یک شهروند اوکراین می‌توانم خطاب به تمامی کشورهای شوروی سابق بگویم: به ما نگاه کنید، همه چیز ممکن است!»

این هنرپیشه و کمدین ۴۱ ساله برای شرق اوکراین که از سالها پیش درگیر جنگ با جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکوست، اعلام مذاکرات جدید صلح کرده است. او گفته مذاکرات مینسک را ادامه خواهد داد و از نو بازسازی خواهد کرد.

زلنسکی همچنین وعده داده که برای بازگشت آن عده از اهالی اوکراین که در مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان بوده و نیز کسانی که در روسیه در بازداشت هستند به اوکراین تلاش خواهد کرد.

در جریان درگیری‌ها در این منطقه از اوکراین تا کنون ۱۳ هزار نفر کشته شده‌اند.

پروشنکو نیز وعده داده تا به رییس‌جمهوری جدید در مرحله واگذاری قدرت کمک کند. این سیاستمدار ۵۳ ساله تاکید کرده که از سیاست کناره نخواهد گرفت.

دونالد توسک رییس شورای اتحادیه اروپا در توییترش نوشت که این اتحادیه مصمم است حمایت خود از اوکراین را ادامه دهد. او روز انتخابات را “یک روز تعیین‌کننده برای اوکراین” خواند و انتخابات آزاد و جابه‌جایی مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور را نشانه‌ای از یک “دموکراسی قوی اوکراینی” دانست.

 

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو پیروزی سیاستمدار نوظهور اوکراین را تبریک گفته است. او اوکراین را “همکار ارزشمند” ناتو نامیده و گفته است: «ما خوشحالیم که همکاری خود را ادامه دهیم.»

امانوئل مکرون رییس‌جمهوری فرانسه، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا،  آندژی دودا رییس‌جمهوری لهستان و نیز سفیر آمریکا در کیف پیروزی زلنسکی را تبریک گفته‌اند.

دلسردی از صاحبان تا کنونی قدرت

“دِمیان فون اوستن” گزارشگر شبکه یک تلویزیون آلمان ARD در مسکو در تحلیلی  که برای سایت این شبکه نوشته، جابه‌جایی دموکراتیک قدرت در کشورهای شوروی سابق را “بسیار نادر” دانسته است.

به نظر او “در این منطقه انتخاب فردی خارج از دایره قدرت به ریاست جمهوری قابل تصور نیست.”

فون اوستن نوشته است: «بُرد زلنسکی به این دلیل نبود که او نامزد محبوب و مورد توجه مردم اوکراین بوده، او خودش هم این را می‌داند. زلنسکی روز جمعه در یک مناظره تلویزیونی خطاب به رقیبش پروشنکو گفت: “من نتیجه اشتباهات و وعده و وعیدهای شما هستم. من رقیب شما نیستم، مجازات شمایم”.»

این روزنامه‌نگار ادامه داده: «بدون اشتباهات پروشنکو در مقام ریاست‌جمهوری، سلنسکی نمی‌توانست تا این حد جلو بیاید. در سال ۲۰۱۴ پروشنکو که پس از “انقلاب میدان” به ریاست جمهوری انتخاب شده بود قول داد که جنگ در دون‌باس را ظرف دو هفته خاتمه دهد؛ این جنگ تا به امروز ادامه دارد.»

پروشنکو همچنین وعده مقابله با فساد را داده بود. اما به نظر این تحلیلگر تنها کاری که کرد تاسیس دفتر تحقیقات ضد فساد بود. دادگاه مبارزه با فساد نیز تا به امروز نتیجه تحقیقات این دفتر را دریافت نکرده است.

اصلاحات در سیستم قضایی نیز که پروشنکو وعده آن را داده بود، اتفاق نیفتاده و فساد در شهرهای بزرگ اوکراین همچنان رواج دارد و پروشنکو نیز کاری برای مقابله با آن انجام نمی‌دهد.

جناح پروشنکو، نگران نفوذ روسیه

به نظر تحلیلگر شبکه آ آر د آلمان مهمترین نگرانی جناح پروشنکو پس از شکست، افزایش نفوذ روسیه در اوکراین است. فون اوستن در تحلیل خود نوشته: «در شب انتخابات اوکراین، پروشنکو برای قدردانی و ستایش یک انتخابات عادلانه در این کشور سخنی بر زبان نیاورد بلکه فورا در صفحه توییترش نوشت که رهبری روسیه قطعا برای نتیجه انتخابات اوکراین جشن خواهد گرفت. او نوشت در کرملین “فکر می‌کنند با یک رییس‌جمهوری جدید بی‌تجربه می‌توانند نفوذ خود بر اوکراین را دوباره به دست آورند”.»

به نظر این روزنامه‌نگار رییس‌جمهور نومنتخب اوکراین درباره اهداف مشخص سیاسی خود بسیار ناروشن صحبت می‌کند و تنها به این نکته اشاره می‌کند که می‌خواهد اوکراین را  به سمت اتحادیه اروپا سوق دهد.

این تحلیلگر می‌نویسد: «سخنان او در شب انتخابات یک سیگنال مشخص داشت و آن اینکه اوکراین دیگر تحت نفوذ روسیه نخواهد بود.»